Na stronie prawo jazdy WORD Warszawa .pl jest obecnie 7 użytkowników
logo strony WORD Warszawa
.: Strona główna
.: WORD Warszawa
.: Forum
.: Prawo jazdy - info
.: Dokumenty
.: Opłaty
.: Zadania egzaminacyjne na placu
.: Pojazdy egzaminacyjne
.: Dzielnice
.: Kontakt
szkoła nauki jazdy Auto Trening
reklama wšska prawo jazdy warszawa
.: Prawo jazdy - informacje :.


Prawo jazdy może otrzymać osoba, która:

  • osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek (patrz: tabela kategorii),
  • uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
  • uzyskała orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (o ile jest ono wymagane),
  • odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie,
  • zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za zgodą rodziców lub opiekuna.

Prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku, do której orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (np.: prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń, lub orzeczeniem innego uprawnionego do tego organu orzekającego) - w okresie obowiązywania tego zakazu.

Orzeczenie lekarskie do prawa jazdy

Należy udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców (kandydatów na kierowców), by uzyskać odpowiednie orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Jeżeli w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie, prawo jazdy osobie tej nie może być wydane. Prawo jazdy może zawierać ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu, decyduje o tym lekarz w orzeczeniu lekarskim (np. osoba jest uprawniona do prowadzenia pojazdu, ale tylko w okularach).

Szkolenie - kursy jazdy

Po skompletowaniu dokumentów (m.in. orzeczenie lekarskie, zgoda rodziców, itp.) należy złożyć je w Ośrodku Szkolenia Kierowców, gdzie przeprowadzone sostanie przeszkolenie w zakresie odpowiedniej kategorii prawa jazdy. Informację dotyczącą Ośrodków Szkolenia Kierowców można uzyskać w każdym starostwie powiatowym, które ośrodki te nadzorują, wszelkie skargi i uwagi na działalność ośrodków można zgłaszać właśnie do starostwa właściwego dla siedziby Ośrodka Szkolenia.

Celem szkolenia jest przygotowanie, osoby ubiegającej się o prawo jazdy, do kierowania odpowiednimi rodzajami pojazdów w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu i porządkowi ruchu.

Szkolenie składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Liczbę godzin zajęć ustala dla każdej osoby indywidualnie instruktor nauki jazdy - w zależności od posiadanej wiedzy i uzdolnień kandydata - z tym, że w przypadku teorii ilość godzin dla jednej kategorii prawa jazdy nie może być mniejsza niż:

  • 30 godzin dla kategorii A, A1, B, B1, T
  • 20 godzin dla kategorii C, C+E, D, D+E, C1, C1+E, D1, D1+E, B+E

Dla zajęć praktycznych ilość godzin nie może być mniejsza niż:

  • 15 godzin przy kategorii B+E,
  • 20 godzin przy kategorii A, A1, C1, C1+E, D1+E, T,
  • 25 godzin przy kategorii C+E lub D+E,
  • 30 godzin przy kategorii B, B1, C, D1 lub pozwoleniu,
  • 60 godzin przy kategorii D.

Ilość godzin przy poszczególnych kategoriach może ulec zmianie w przypadku szkolenia w zakresie więcej niż jednej kategorii jednocześnie lub posiadania już odpowiedniej kategorii uprawnienia. Na zakończenie szkolenia osoba otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kandydatów na kierowców w zakresie szkolenia podstawowego.

Egzamin Państwowy z prawa jazdy

W celu przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy należy udać się, z zaświadczeniem uzyskanym w Ośrodku Szkolenia Kierowców, do wybranego przez siebie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (ośrodków jest w Polsce 49, a egzamin można zdawać w dowolnie wybranym). Tam opłaca się egzamin i uzgadnia termin jego zdawania.

Odbiór prawa jazdy

Prawo jazdy wydaje za opłatą (aktualnie - 70 zł) starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o nie. Wyjątkiem jest powiat warszawski, w którym prawa jazdy wydawane są przez właściwe ze względu na miejsce zamieszkania Urzędy Dzielnicowe, a konkretnie Wydziały lub Referaty Komunikacji Urzędów Dzielnicowych). Żołnierzom zasadniczej służby wojskowej, prawo jazdy wydaje na czas nie dłuższy niż 1 rok dowódca jednostki wojskowej. Po zakończeniu służby wojskowej, wydany przez dowódcę jednostki dokument podlega wymianie przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za zgodą rodziców lub opiekuna.

Prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku, do której orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (np.: prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń, lub orzeczeniem innego uprawnionego do tego organu orzekającego) - w okresie obowiązywania tego zakazu.

Źródło: http://www.word.waw.pl/








Serwis poleca:


oferta reklamy dla szkół prawa jazdy


dziękujemy za wizytę na naszej stronie WORD Warszawa .pl Zapraszamy ponownie
Partnerzy serwisu: Nauka jazdy Bydgoszcz, Prawo jazdy Kraków

Wszelkie prawa zastrzeżone

statystyka